مهندسین مشاور پیشگامان بهبود کیفیت توس

احتمال مقاوم شدن کرونا در برابر واکسن با تاخیر در واکسینه کردن جامعه

تاریختاریخ انتشار : دوشنبه ,۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
 هنوز پاسخ مشخصی درباره این سوال وجود ندارد که آیا افرادی که به ویروس ووهان مبتلا شدند و بهبود پیدا کردند، آیا امکان دارد به ویروس جهش یافته هم مبتلا شوند یا نه.
 ویروس‌ها همیشه در حال جهش هستند، اما نگرانی از این جهش‌ها به دلیل قدرت انتقال مربوط است که حتی این هم به درستی اثبات نشده، یعنی گزارش‌هایی در این زمینه وجود دارد، اما نیاز به بررسی بیشتر دارد.
این موضوع که ویروس کرونا از طریق سطح منتقل نمی‌شود، پیش‌تر هم از مراکز تحقیقاتی دنیا اعلام شده بود و احتمال انتقال ویروس در این شرایط نزدیک به صفر است و در واقع این موضوعی قابل اعتنا است.
 نکته‌ی قابل اهمیت این است که جهش رفتاری طبیعی است، اما باید جلوی چرخش ویروس گرفته شود تا ریسک پر خطر شدن آن کم شود، هر چقدر در بین جمعیت گردش ویروس بیشتر باشد، شانس جهش‌های خطرناک افزایش پیدا می‌کند.
 هرچه واکسیناسیون را سریع‌تر انجام دهیم جلو می‌افتیم، هر چه ایمنی جمعی سریع‌تر شکل بگیرد، امکان اینکه از ویروس جلوتر حرکت کنیم بیشتر می‌شود.
بنابراین هر چه دیرتر وارد چرخه‌ی واکسیناسیون شویم، توان گردش ویروس بیشتر می‌شود و حتی امکان دارد تا در برابر واکسن مقاوم شود.
 توجه کنید که در رابطه با ابتلای افراد کم سن، انگلیسی‌ها حرف خود را پس گرفتند، چون شرایط را درست بررسی نکرده بودند، اما چون جوان‌ها به عنوان نیروی کار در جامعه حضور دارند و ویروس هم در گردش است، بیشتر در معرض ویروس قرار می‌گیرند، حتی موضوع دیگر این است که افراد مسن پیش‌تر درگیر ویروس شدند و حالا کمی در برابرش مقاوم شدند که احتمال درگیریشان کم‌تر شده است.
 واقعیت این است که ما هنوز به صورت دقیقی سویه‌های در گردش ویروس را در کشور نمی‌دانیم و تعداد ویروس‌هایی که ردیف‌های ژنی آنها در کشور مشخص شده، فعلا کم است تا بخواهیم با آن به اطلاعات کامل‌تری دست پیدا کنیم.
 چون حتی شاید گردش ویروس در کشور ما متفاوت از جهش انگلیسی باشد که چیزی از آن نمی‌دانیم، در طول یک سال گذشته ویروس علائم مختلفی مثل سرفه، تب، علائم گوارشی، از دست رفتن بویایی از خود نشان داده و امکان دارد در شکل جدیدش دوره‌ی کمون بیماری کوتاه و علائمش شدیدتر شده باشد، در این یک سال ویروس علائم مختلفی از خود را نمایش گذاشته است.

مشتریان

شهرداری مشهد گهردانه شرق شرکت گاز استاد خراسان رضوی شرکت شرکتهای صنعتی استاد خراسان رضوی عالیس مرغداران طوس بیمه کارآفرینی مهندسین مشاور ساز آب شرق